A vöröshagyma hatása: A hagyma baktérium és vírusölő hatása mellett jótékony az agytevékenységre is
A vöröshagyma hatása megfázásra
A vöröshagyma hatása magas vitamin és ásványianyag tartalmának köszönhető
A népi gyógyászatban már évszázadok üta használják a vöröshagymát, leginkább vírusok, baktériumok ellen: hagyma baktérium és vírus ölő hatása révén megpucolt illerve felaprított állapotban magába szívja a káros anyagokat. C-, B6-, B9-, B1- és B2-vitaminforrás, emellett tartalmaz ásványi anyagokat, mint kalcium és vas is
Mindezt a hagyma illóolajában található fitoncidáknak köszönhetjük, melytől könnyezünk is, 50-60 cm-en belül elpusztítja a kórokozókat. (A fitoncidák a növények testnedveinek gomba és baktériumölő anyagai.)
A hagyma külső, vörös hélya, azonban megakadályozza, hogy a hagyma idő előtt elkezdje „munkáját”.
Nagyon fontos, hogy a piacon, ha vásárolt hagyma ne legyen megpucolva. Vannak olyan árusok akik megtisztogatják a hagymát, mert így mutatósabb, ami igaz is, de nem anyira egészséges. Ezért van az is, hogy a hagymát, összevágott formában nem szabad hűtőben tárolni vagy esetleg fagyasztani.
Nátha idején, szintén jó segítséget nyújthat, ha összevágjuk apróra és azzal inhalálunk. Baktérium és vírusölő hatása, mely a légutakban is működik.
Meghűlés gyógyítása, köhögés csillapítása, orrdugulás, tüdő légutak tisztítása
A vöröshagyma az egyik leghatásosabb népi gyógymód meghűléses betegségek kezelésére. A népi gyógyászatban előszeretettel használják hurutos állapotok, légúti betegségek esetén.
“Reggel éhgyomorra egy kis fej vöröshagymát egyen meg, tisztítja a tüdőt” – ezt tarja a néphit. A nyers hagyma megöli a gyomorban és bélben található kórokozókat, erősíti a természetes bélflórát, és az epefunkció aktiválásával javítja az általános emésztést. Csökkenti az orrdugulást, illóolaja fellazítja a légutakat befedő nyákos anyagot. Enyhíti a hörghurutot, az erős köhögést és a rekedtséget. Hatékonyan alkalmazható a megfázás, influenza, torok- és mandulagyulladás, sőt a tüdőgyulladás esetén is. Mindenképp próbáljuk ki a hagymateát, mely során a hagyma héját is felhasználjuk.
Ajánlott óvodákban, bölcsödékben, ha járványos időszak van, hogy vágjanak ketté egy hagymát, így természetes úton sterilizálja a levegőt.
A vöröshagyma jótékony hatásai azonban mindezeken is túlmutatnak
Korábbi cikkünk alapján a hagyma természetes gyógyerejét hegesedésre, fülfájásra hajnövesztésre is használják.
A hagyma talpra tapasztva méregtelenít
A hagyma nemcsak erős természetes antibiotikum, hanem kiváló vitaminforrás is. A gyökérgumójában A-, B1, B2-, C-, E-vitamin és nikotinsav, ezenkívül ásványi anyagok, például kalcium, magnézium, mangán, foszfor és vas, valamint fehérjék és szívre ható anyagok találhatók.
A vöröshagyma és a fokhagyma segítségével a rák is leküzdhető. A hagymában található kvercetin nevű flavonoid egy erős antioxidáns, ami bizonyítottan rákmegelőző hatású. Az antioxidáns-tartalmának köszönhetően a vöröshagyma hatásos az egészséges bőrt megőrzésében és a ráncok kialakulásának megelőzésében. Kutatók, akik a fokhagymának és a vöröshagymának fontos segítő és megelőző szerepet tulajdonítanak a rák elleni küzdelemben.
Vöröshagyma hatása az agyra, a memóriára
Az agyba jutó vér, megfiatalítják sejtjeit és stimulálják munkájukat. Az eredmény egy memóriavisszanyerés és a pozitív érzelmek fokozott érzékenysége. A hagyma késlelteti az agysejtek öregedését, így a memória romlását! A hagyma képes „megtisztítani” az agy sejtjeit, és késlelteti az öregedés folyamatát. A szakértők szerint a vöröshagyma fontos szerepet játszhat olyan agybetegségek késleltetésében, mint például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór.
Mint kiderült, a hagyma kivételesen aktív kénvegyületeket tartalmaz, amelyek könnyen felszívódnak a szervezetben.
Ian Marber élelmiszerszakértő szerint: „A vöröshagyma a kéntartalmú vegyületek leggazdagabb és legelérhetöbb forrásai közé tartozik, amelyek a kutatások szerint lelassítják az öregedéssel járó memóriaromlást.”
forrás
Az öregedés, vagy öregség nem betegség.
A magas hőmérsékleten főzött vöröshagymák elveszíthetik emlékezetüket segítő tulajdonságaikat, ajánlott alacsony hőfokon főzni.
Szoptatós anyák kerüljék az erősen hagymás ételek fogyasztását, mert az illóolaj-aromák átmennek a tejbe. A vöröshagyma hatása bizonyítottan enyhítő az asztma tüneteire is.
Vöröshagyma hatása a családalapításra
Egy néhány évvel ezelőtti kutatás kimutatta, hogy a hagyma fogyasztása megnöveli a spermaszámot, és a spermák motilitását (mozgékonyságát) is.
Tudtad, hogy a sperma kitűnő vitaminforrás?
Facebook oldalunk
Ha tetszett a vöröshagyma hatása poszt, vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!