Inkontinencia ellen
Az inkontinencia számos megbetegedés kísérő jelensége, de egy egyszerű megfázás is okozhat vizelettartási zavart.
Önmagában nem betegség, hanem különböző megbetegedések kísérő állapota.
A inkontinencia oka a vizeleti szervek, illetve a velük kapcsolatban álló nemi szervek kóros elváltozása, vagy a működésük szabályozásához szükséges idegrendszer sérülése, betegsége.
Az inkontinencia fokozatai:
- Enyhe inkontinencia: A tünetek nem rendszeresek, sokszor csak vizeletcsepegés formájában jelentkeznek, a páciens tehát aktív életet él. Azaz a 4-6 óra alatt akaratlanul távozó vizelet mennyisége 140 ml alatt van, az egyszerre távozó vizeleté pedig 50 ml alatt.
- Középsúlyos inkontinencia: A mozgásképes páciensek nedvszívó védőeszközzel aktív életet élhetnek. Azaz a 4-6 óra alatt akaratlanul távozó vizelet mennyisége 140–300 ml között van, az egyszerre távozó vizeleté pedig 100 ml alatt.
- Súlyos inkontinencia: Általában ágyhoz kötöttséggel jár, más súlyos betegség jelenléte is jellemző. Azaz a 4-6 óra alatt akaratlanul távozó vizelet mennyisége 300 ml fölött van, az egyszerre távozó vizeleté pedig 100 ml fölött.
Az inkontinencia okai:
Különböző okai lehetnek az inkontinenciának, de ami biztos, a kor előrehaladtával férfiak és nők is gyakran panaszkodnak inkontinencia tünetekre.
TERHESSÉG:
A terhesség második felében gyakran jelentkeznek vizelettartásiproblémák, melyek a megnövekedett terhelésre, a hormonális változásokra is visszavezethetőek. A szülés tovább gyengítheti a medencefenék izmait.
ÉLETKOR:
Mint minden izomzat, az életkor előrehaladtával a hugycső izomzata is veszít rugalmasságából. Emiatt a férfiak és a nők is szenvedhetnek vizelettartási problémákkal.
TÚLSÚLY:
Az elhízás hasonlóan a terhességhez plusz terhet jelent a hólyagra és a hólyagot tartó izomzatra.
PROSZTATARÁK:
Férfiaknál a prosztatarák is okozhat stressz vagy késztetéses inkontinencia tüneteket.
A vesebetegségek és a cukorbetegség növelheti a vizelet inkontinencia kialakulásának kockázatát.
Inkontinencia ellen intim torna
A Kegel torna javíthatja a húgyhólyag feletti uralmat
Elősször is üljünk le.
Húzzuk össze azokat az izmokat amelyeket arra használunk, hogy megállítsuk a vizelést vagy székelést.
Segíthet, ha ujjunkat a hüvelybe rakjuk, amikor összeszorítjuk az izmokat. Amikor szorítást érzünk az ujjaink körül, biztosan a megfelelő izmokat használjuk.
Férfiaknál, ha a hímvessző kissé összehúzódik a test felé, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a megfelelő izmokat használjuk.
Hanyattfekvésben emelje meg a csípőt
Nyomja össze a vizelet megtartásához használt izmait. (A has és a fenék nem mozog.)
Tartsa a szorítást 3 másodpercig, majd lazítson 3 másodpercig.
Ismételje meg a gyakorlat 10-15-szor alkalmanként. Naponta három vagy több gyakorlatsort végezzen.
– A gyakorlatok megtanítanak a húgycsövet körülölelő, az ember akaratától függő izmok tudatosabb használatára, ami rendkívül hasznos olyan „vészhelyzetekben”, mint amilyen a köhögés, nevetés, tüsszentés. A gyakorlatok másik eredménye az izmok megerősítése és a medencefenék megtámasztása, aminek köszönhetően megerősödik a húgycső elzáró rendszere. Ennek alapjelentősége van olyan személyeknél, akik stressz-inkontinenciában szenvednek. A gyakorlás bármely életkorban elkezdhető és mozgáskorlátozottak is végezhetik. A gyakorlatok már néhány heti alkalmazás után érezhető eredményeket hoznak.
Intimtorna
Vannak más bevált népi módszerek?
Írd meg nekünk tapasztalatodat, veleményedet.
Ha tetszett az inkontinencia poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!