Ha a tápcsatornából vér szivárog a belekbe, véres széklet keletkezik. Ez gyakran az emésztőrendszer, a belek, sérülése, bélgyulladás vagy aranyér okozza.
A bélgyulladás fajtái
A bélgyulladás vagy a gyulladásos bélbetegségek során a bélszakasz összefüggő területei vagy egyes szakaszai gyulladnak be, de legtöbbször a vastagbél szakaszán jelentkezik, mivel ez a rész az emésztőrendszer legsebezhetőbb része.
A krónikus gyulladásos vastagbélbetegségnek két megjelenési formája van:
a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) és
a Crohn-betegség.
Mindkettő főleg aránylag fiatal korban jelentkezik. Nagyon hasonlítanak egymáshoz, de a gyulladás kiterjedése és helye alapján jól megkülönböztethetők. A tüneteik is eltérnek valamelyest, de a közös jellemzők a hasmenés, a görcsölés, a véres széklet. A betegségben szenvedők fogyással, étvágytalansággal küzdenek, esetenként lázzal is kell számolniuk. A bélgyulladás hegesedést okozhat, ezért érezhet a beteg fájdalmat. A begyulladt bél gyakran okoz visszatérő hasi görcsöket és hasmenést is.
A Crohn-betegség kezelésének módszerei:
A Crohn-betegség olyan bélgyulladás, amely esetén a bélrendszer nyálkahártyája begyullad, ez okozza a hasmenést és az alhasban érezhető fájdalmat. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ám vannak olyan gyógymódok, amelyekkel a beteg akár panaszmentessé is tehető.
A Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás kezelésének alapelvei a tünetek enyhítése, a gyulladás csökkentése, a remisszió elérése, és a hosszú tünetmentes stádium fenntartása a cél. Itt azonban mindezek gyakran nehezebben érhetők el, mint a fekélyes vastagbélgyulladás esetében. Kezelés híján a gyulladás előbb-utóbb visszatér, és további tünetek jelentkeznek.
A bélgyulladás kezelése házilag
A fekélyes vastagbélgyulladás (kólitisz ulceróza) kezelésének módszerei:
A fekélyes vastagbélgyulladás általában krónikus betegség, ismétlődő fellángolásokkal és enyhülésekkel. A betegség gyorsan kifejlődő első megjelenése a betegek 10%-ában okoz súlyos szövődményeket. Kezelése történhet gyógyszeresen és műtéti úton. A kezelés célja a tünetmentes periódusok meghosszabbítása, a heveny fellángolások esetében a tünetek csökkentése.
Bélgyulladás esetén a megfelelő étrend összeállításakor figyelni kell, mi súlyosbítja panaszokat, és ezeket az ételeket a továbbiakban kerülni kell. Általános szabály, hogy fehérjedús és rostokban gazdag táplálék a megfelelő, ugyanakkor kerülni kell a puffasztó ételeket, zöldségféléket. A fellángoló bélgyulladások idején a rostokkal takarékoskodni kell. A táplálék e nehezen emészthető alkatrészeire ilyenkor a vastagbél-nyálkahártya különösen érzékeny. Súlyos esetekben a dietetikus speciális, kizárólag jól emészthető és tápanyagban gazdag ételekből álló diétát állít össze, végső esetben az intravénás táplálás jön szóba.
Krónikus vastagbélgyulladás étrendjének összeállításánál figyelembe kell venni a betegség stádiumát, a gyulladás kiterjedését és mértékét, a tápláltsági állapotot, a tápanyaghiány mértékét, az esetlegesen fennálló ételallergiát és intoleranciát, van-e társbetegség, az egyéni tűrőképességet és ízlést, a laboratóriumi értékeket, a kort, nemet, valamint azt is, hogy történt-e műtét. A betegség javulásakor az étrendbe fokozatosan kell beépíteni a keményítő tartalmú élelmiszereket, majd a fehérjéket, végül a zsiradékokat.
Az akut szakaszban, hasmenés esetén a diéta zsírszegény, egyszerű cukor és tejcukormentes. Az élelmi rost bevitelt is korlátozni kell (kb. 5 g/nap), jó hatásúak a pektin tartalmú zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök: reszelt alma, almapüré, birsalmapüré (kompótból), sütőtökpüré, héj nélküli sült alma, gyümölcskocsonya cukor nélkül, sárgarépa püré.
A SPIRULINA alga serkenti a bélmozgást, így segít megelőzni a pangás miatti lerakódásokat a bélfalon, és ezáltal a visszamérgeződést is. Hatékony továbbá fekélyek, bélgyulladás, Chron-betegség esetén is.
Bélgyulladás kezelése gyógynövényekkel
Bélgyulladás esetén fogyasztható még:
- Sárgadinnye, banán, főtt burgonya, főtt rizs, lisztből, zabból, rizsből, darából készített nyáklevesek.
- Tejmentes gyümölcslevesek, kétszersült, pászka, világosra pirított kenyér, zsemle, kifli.
- Világosra forrázott tea, citromfű, körömvirág, kamillatea, melyek ízesíthetők kevés mézzel.
- Fokozatosan adhatóak sovány húsok:
Sovány sertés-, csirke-, borjúhús, hal sütve, főzve, párolva, máj (natúr), májfelfújt, májhasé, húshasé, vagdalt hús, főtt hús, húsgombóc, natúrszelet, sajtos hús, töltött hús, töltött csirke, csirkebecsinált, rizses hús, rizses csirke, zöldséges becsinált