Vegetáriánus diéta
Fogyókúrás,Vegetáriánus diéta
Hányan gondolkodtunk már el azon, hogy vegetáriánusok legyünk? Egyesek úgy vélik, hogy a vegetáriánus életmód egészségesebb, mások az állatok védelme érdekében döntenek a vegetáriánus étrend mellett. Lássuk milyen kockázatokat és az előnyöket jelent számunkra a vegetáriánus diéta.
A Vegetáriánus Diéta fajtái:
Kevesen tudják, hogy többféle vegetarianizmus létezik, és ezek táplálkozási következményei is eltérőek:
- A vegánok, akik kizárólag növényi eredetű élelmiszereket fogyasztanak,
- Ovo-vegetáriánusok hústerméket nem, de tojást fogyasztanak.
- A Lakto-vegetáriánusok: Húst és tojást nem, de tejtermékeket fogyasztanak.
- Az Ovo-lakto vegetáriánusok csak a húsételeket nem fogyasztanak, tejterméket, tojást és egyéb állati eredetű termékeket igen.
- Szemi-vegetáriánusok csirkehúst és halat csak alkalmanként fogyasztanak, tejterméket, tojást többször.
Vegetáriánus fogyókúrás diéta során ügyeljünk arra, hogy az alapvető ásványi anyagokat feltétlenül biztosítsuk szervezetünk számára!
Bizonyos tápanyagok kizárólag az állati eredetű élelmiszerekben találhatóak (pl. B12-vitamin). Gyerekeket nevelő vegetáriánus családokban, a szülőknek tisztában kell lennie azzal a ténnyel, hogy a fejlődés a növekedési igényeknek megfelelő tápanyagok bevitele létfontosságú.
Vegetáriánus diéta esetén a hús helyett elegendő más fehérjeforrást fogyasszunk!
Ügyeljünk arra is, hogy ne vigyünk be a szervezetbe lényegesen több szénhidrátot és keményítőt. Mindenképp számolni kell a hús elhagyása miatt fellépő esetleges vitaminhiánnyal is. Annak érdekében, hogy bizonyos ásványi anyagok hiányát kompenzáljuk, táplálék kiegészítőket és ásványi anyagokkal vitaminokkal dúsított élelmiszereket kell fogyasztani.
Vegetáriánus diéta étrend
Tanulmányok, megfigyelések a vegetáriánus étrendről:
A húsmentes táplálkozás akár még egészségesebb is lehet, hisz csökkenhet a vérnyomásunk, valamint a vastagbélrák és cukorbetegség kialakulásának kockázata.
Egy nemrégiben publikált tanulmány megállapítja, hogy az elhízás és a cukorbetegség sokkal ritkábban fordul elő vegetáriánusoknál.
Megfigyelések szerint a növényi étrenden élő népek egészségesebbek, és magasabb az átlag életkoruk.
A világon a legtöbb húst és fehérjét fogyasztó nép az eszkimó. Naponta 150-200 gramm állati eredetű fehérjét esznek meg. Az átlag életkoruk 30-35 év!
Bár ehhez a korai halálhoz más tényezők is hozzájárulnak, mégis a húsfogyasztást kell a legfontosabbnak tartanunk, különösen azért, mert a Föld három helyén, ahol a legmagasabb az átlag életkor, egyáltalán nincs húsfogyasztás. A Pakisztánban élő hunza-törzs tagjainak átlag életkora 90 év, de sok egészséges 100 év feletti emberrel találkozhatunk. A nőknél ismeretlen a klimax, a férfiak még 90 éves korukban is nemzőképesek. Nem figyelhetők meg náluk szívbetegségek, vérnyomás problémák, daganatos megbetegedések (Dr. McGarrison).
SPIRUDLE – EGÉSZSÉGES instant tészta, spirulina kivonattal
Kiknek nem ajánlott a vegetáriánus táplálkozás?
- A Vegetáriánus diéta, az állati eredetű élelmiszerek teljes elhagyása egyáltalán nem ajánlható csecsemőknek, gyermekeknek, állapotos nőknek, szoptató anyáknak és betegeknek.
- A gyermekkori egyoldalú táplálkozásnak hátrányos következményei lehetnek. Kizárólag növényi alapú élelmiszerekkel a gyermekek energiaszükségletét nem lehet biztosítani, fehérjebevitelük még nagy szakértelem mellett sem teljes értékű (ráadásul nekik relatíve több fehérjére van szükségük, mint a felnőtteknek), és valószínűsíthető a vas, a kalcium és a B12-vitamin hiánya. (A vas a növényi élelmiszerekből nagyon rosszul szívódik fel : a húsokból 37%-ban, spenótból és a rizsből csupán1%, a szójából 3-7%-ban).
- A kalciumhiányos állapot a növényi élelmiszerek csekély kalciumtartalmának, valamint a felszívódást gátló anyagokban gazdag étrendnek „köszönhető”. Tej és tejtermékek fogyasztása nélkül nem lehet fedezni a napi kalciumszükségletet, valamint a vegetáriánus étrend a kalciumhasznosulást támogató kazeinben is szegény.
- A B12-vitamin szinte csak állati élelmiszerekben fordul elő. Ez alól egyedül az aloe vera jelent kivételt, amely sajnos a hazai táplálkozási kultúrában csak nehezen szerezhető be.
A spirulina magas fehérje, vitamin és ásványianyag tartalmával egészséges kiegészítője a vegetáriánus étrendnek.
Vegetáriánus fogyókúra:
Talán hallottál már néhány olyan véleményt, hogy valaki a fogyás érdekében választja a vegetáriánus étrendet.
Lehet, hogy ez igaz?! Ha leülünk és elemezzük egy tápanyag táblázatot élelmiszerek összetételét kiderül igenis lehetséges a vegetáriánus fogyókúrás diéta.
Vegetáriánus fogyókúrás diéta étrend
Ha tetszett a vegetáriánus diéta poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!