székrekedés okai, véres széklet, széklet, szorulásra házi praktikák, szorulásra, szorulás kezelése, Székrekedés, Székrekedés ellen, Székrekedés okai, szorulás, szorulás ellen, szorulás okai
Székrekedés okai – Mit alkalmazzunk székrekedés ellen?
Mi okozza a szorulást és hogyan kerülhetjük el? Miért káros a hashajtók gyakori alkalmazása? Ha már szükséges, akkor milyen hashajtót szedjünk?
Mi okozza a székrekedést?
A szorulás nem betegség, hanem tünet. Az esetek többségében a helytelen rosthiányos étkezési szokások és a mozgásszegény életmód vált ki. Ritkábban a háttérben bélbetegség, idegrendszeri elváltozások, a belső elválasztású mirigyek működésének zavara áll.
Székrekedést okozhat számos gyógyszer folyamatos szedése, pl. egyes savközömbösítők, allergia elleni szerek, Parkinson-kór elleni készítmények, Káliumürítő vizelethajtók, reumás gyulladás csökkentők, ópium származékok, depresszió elleni készítmények, propranolol, verapamil és a hashajtók krónikus használata.
A SPIRULINA zöld alga segíti a bélmozgást
A Spirulina hatékony bélflóra gyógyító, számos emésztőrendszeri betegségnél segítenek. A Sprulina klorofilban gazdag, aminek előnyös tulajdonságai közé tartozik, hogy fokozza a bélmozgást és megszünteti a székrekedést. Normalizálja az emésztő savak kiválasztását. Ez megnyugtatja a gyulladást és csökkenti a felesleges váladékkal járó gyomorfekély kialakulásának esélyét. Spirulina Teljes cikk
A ganoderma gyógygomba fogyasztása szabályozza a bélműködést és alkalmas a székrekedés, illetve az emésztőrendszerben fellépő gyulladásos folyamatok kialakulásának megelőzésére (Sing, 2003).
Miért káros a hashajtók gyakori alkalmazása?
A hashajtók az egyik leggyakrabban és sokszor indokolatlanul alkalmazott gyógyszercsoport. A hashajtók használata kifejezetten káros, mert megzavarják a normális bélműködést, Káliumvesztést okoznak, ami ördögikör-szerűen tovább fokozza a renyhe bélműködést.
Tartós hashajtószedés után általában székrekedés alakul ki, ez a betegeket további hashajtószedésre ösztönzi, amit egy idő után képtelenek elhagyni.
Mikor indokolt valóban a hashajtó alkalmazása?
A hashajtók alkalmazásának egyik valós indoka, paradox módon az akut és krónikus bélhurut, amelyet romlott, nehezen emészthető fertőzött táplálék okoz. Ilyenkor a hashajtás a bél megtisztítását szolgálja.
Nagyon idős, legyengült betegeknél, mellkasi és hasi műtétek után a hashajtók megóvják a beteget az erős hasprés okozta túlerőltetéstől.
Hogyan kerülhetjük el a székrekedést?
Fontos a rostokban gazdag ételek bevitele, a sok gyümölcs és zöldség fogyasztása. Emellett figyelni kell a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére is. A táplálék rosttartalma el kell érje a napi 20-60 grammot. Székrekedés esetén minél többet fogyasszunk a friss asztali gyümölcsökből:
Alma, eper, málna, egres, szeder, ribizli, kivi, szilva, őszibarack, sárgabarack, körte, cseresznye, meggy, narancs, mandarin, görögdinnye, sárgadinnye, szőlő, ananász, aszalt gyümölcsök, dió. Mogyoró, mandula, pisztácia.
Ime egy rostdús menü
Szilvalekvár: Nagymamáink még ismerték ezt a természetes béltisztítót, amely nem csak hatásos, de még finom is. Ha a szilvalekvár nem ízlik, próbáljunk meg pár szem aszalt szilvát beáztatni vízbe, mert ez is nagyon hatásos a székrekedés ellen.
Gyümölcsök, teljes kiőrlésű kenyér, korpa rostok ugyanis a bélrendszerünkben nem emésztődnek meg, nem szívódnak fel, vizet vesznek fel és megduzzadnak, így segítve elő a panaszok megszűnését.
Emellett a rendszeres testmozgás is segíthet a panaszok csökkentésében.
Hogyan és milyen hashajtót alkalmazzunk, ha már szükséges?
Ha már hashajtóhoz nyúlunk, akkor ezt csak átmenetileg alkalmazzuk, és az orvossal, gyógyszerésszel közösen válasszuk ki a megfelelő készítményt. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen életkorban és élethelyzetben melyik gyógyszert szedjük.
Bélizgatók
Ricinusolaj – fokozza a bélmozgásokat, síkosít, gátolja a folyadék visszaszívást és a táplálék felszívódását is. Egyszeri alkalommal adható, csecsemőknek tilos adni. Terhesség alatt sem ajánlott, mert beindíthatja a szülést.
Ganoderma gyógygomba – A Ganoderma és ganoderma termékek rendszeres fogyasztása tökéletes megoldás székrekedés ellen.
Ha minden reggelt egy csésze ganoderma kávéval kezdjük már nagyon sokat tettünk a székrekedés ellen, és ez több száz ember napi tapasztalata.
Ozmotikus hashajtók
Hatásuk azon az elven alapul, hogy nem, vagy csak kevésbé szívódnak fel, a szervezetből vizet vonnak el a béltartalom felé, és ezzel segítik az ürülést.
Nem szerves sók
Ide tartozik a Magnézium-szulfát (keserűsó), Kálium-szulfát (Glaubersó), Kálium-nátrium tartarát (Seignette-só), sókeverékek: Károly só és a hazai természetes keserűvizek.
Tudtad, hogy a keserűsó mi mindenre jó?
Figyelembe kell venni, hogy Magnézium-sók csak ép veseműködés estén alkalmazhatók, Nátrium sók kontraindikáltak szív- és vesebetegeknek. Vízelvonó hatásuk miatt a szervezetet kiszáríthatják, ezért csecsemőknél, kisgyermekeknél és idős betegeknél nem ajánlott az alkalmazásuk.
Nem felszívódó szénhidrátok
Pl. Lactulóz hatása 2-3 nap alatt alakul ki, mellékhatásként hányingert és puffadást okozhat. Sorbitol, mannitol tömény 70%-os oldat szájon át. Glicerin nem csak ozmotikusan hat, hanem fokozza a végbél mozgását is, ezen alapul a kúpban való alkalmazása.
II. A béltartalom puhításával ható gyógyszerek
Paraffin – síkosító hatású, nem okoz vízvesztést a szervezetben, előnyös csecsemők, kisgyermekek, terhes anyák és idős, legyengült betegek számára. A bevétele kellemetlen, és síkosító hatása miatt a végbél záróizomzat funkcióját zavarhatja.
Rendszeres használata a zsíroldékony vitaminok felszívódását gátolja.
III. Bélfal izgatásával ható készítmények
Ezek a gyógyszerek csökkentik a Nátrium és vízvisszaszívást a belekből, és fokozzák a bélperisztaltikát, a bélrendszert behálózó idegek izgatásával.
Hatásuk 6-8 óra alatt alakul ki.
Természetes anyagok
A szennalevél hatóanyagai tartalmazó gyógyszerek kismértékben felszívódnak és az anyatejjel kiválasztódnak, ezért szoptatós anyukáknak nem ajánlott.
Szintetikus anyagok
Phenolftalein, Bisacodyl nagyobb arányban erős folyadék- és só vesztést okoznak, a vizeletet rózsaszínűvé festik.
Jelentős (6-8-szoros) eltérések lehetnek az egyéni érzékenységben.
Ne halogassuk a székrekedés kezelését, hiszen számtalan betegség, többek között a véres széklet és az aranyér kialakulásának az egyik fő forrása is lehet!
Facebook oldalunk
Ha tetszett a székrekedés okai poszt, vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!