A tyúkszem leggyakrabban a rosszul megválasztott cipő miatt alakul ki.
Tyúkszem kialakulása
A túl szűk lábbeli nyomja a láb egy pontját, egymáshoz préseli a lábujjakat, vagy meggyűrődik egy ponton a talpbélés. A bőr felső, elszarusodó hámrétegének megvastagodik, fájdalmas kör alakú szaruréteg keletkezik. A bőrkeményedések a lábunkon különböző méretűek lehetnek. Több tyúkszem esetén érdemes szakemberhez fordulni, de az elváltozás kezelése házilag is megoldható.
Mitől múlik el a tyúkszem? Meglepő tyúkszemírtók:
Tyúkszem kezelése:
A mazsola kiváló tyúkszemirtó szer
Felezzünk el egy nagyobb mazsolát és ragtapasszal rögzítsük a tyúkszemre. A mazsolát naponta cseréljük ki. Néhány nap és ez a bőrprobléma teljesen megszűnik.
Vérrehulló fecskefű:
Ennek a gyógynövénynek a nedve amint érintkezésbe lép a bőr felületével azonnal elkezdi feloldani a vastag szaruhám szövetét, tehát remek tyúkszemirtó szer. Ha nincs a közelünkben ilyen növény, a patikákban kapható vérrehulló fecskefű kivonat is. Kenjük a kivonatot közvetlenül a tyúkszemre, hogy az ép bőrfelület ne sérüljön. A kezelés lényege, hogy rendszeresen (naponta) végezzük. A gyógynövény leve folyamatosan lehámlasztja a szaruréteget, ami új bőrsejtek termelésére serkenti a bőr alaprétegeit így a tyúkszem belülről kifelé nyomódik. A tyúkszem kezelését annak teljes eltűnéséig folytatni kell.
Citrom:
Éjszakánként tegyünk egy szelet citromot a kezelendő bőrfelületre. Ezt addig kell ismételni amíg a tyúkszem végleg el nem tűnik. Ez lehet az egyik legegyszerűbb eltávolítás.
Sóval kevert hagymapakolás:
Kenjük be a masszával éjszakánként a tyúkszemet és a pakolás tyúkszemirtó hatásának következtében egy-két héten belül hűlt helye lesz a problémának.
A tyúkszem kezelése természetesen
Számos patikában kapható ecsetelők, tapaszok és kenőcsök állnak rendelkezésünkre. Ezek a szerek elősegítik a szaruréteg lehámlását. A kezelés során a lehámlasztott bőrfelületet mindíg ki kell áztatni. Akkor végleges a tyúkszem eltávolítása, ha az gyökerestől kifordul.
Óvatosan kell bánni a tyúkszemmel:
Nem szabad nagyon megpiszkálni, mert ezzel megsérthetjük az alatta lévő egészséges szöveteket, ami ettől vérezhet, begennyesedhet. Ha a bőrkeményedés területe elfekélyesedik, akkor további otthoni kezelés már nem ajánlatos. Ez esetben szükség van megfelelő orvosi ellátásra. A sebész vagy a gyógypedikűrös kimetszéssel, kiégetéssel, fagyasztással, vagy a megfelelő készítményekkel történő célzott lehámlasztással megoldja a problémát.
Cukorbetegek semmiképpen ne próbálkozzanak saját maguk a megvastagodott bőrréteg eltávolításával.
Vannak más bevált népi módszerek?
Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!