Site icon TESTÜNK – Betegségek, Tünetek, Fogyás

Csontritkulás

csontritkulás

csontritkulás

A csontritkulás a fejlett nyugati társadalmakban és hazánkban is népbetegségnek számít. A magyar lakosság legalább 10 százaléka érintett.

A betegség nem okoz fájdalmat, legtöbb esetben csak akkor derül fény a csontritkulásra, mikor egy hirtelen mozdulat hatására eltörik valamelyik csontunk. A csontsűrűség illetve a csontrendszer ásványi anyag tartalmának foka körülbelül 25-30 éves korunkig növekszik, majd később elkezd csökkeni. A csont belső trabekuláris részébe beépülő kálcium a hormonális változások (pl. menopauza) hatására csökken. A nőknél a menopauza alatt a csontvesztés 4-5 évig tart nagyobb ütemben és ekkor a teljes állomány 3-4%-a is elfogyhat! Utána a csontsejtek hozzászoknak az alacsonyabb ösztrogén szinthez és egy új egyensúlyi állapot áll be és a férfiakkal egyező mértékű lesz a további csontvesztés.

Csontritkulás tünetek:

A csontritkulás nem jár jellegzetes fájdalmas tünetekkel vagy mozgásbeli elváltozással, de a tompa hátfájás egy korai figyelmeztető jel lehet. Ennek az az oka, hogy a csontsűrűség vesztesége a csigolyáknál különösen hangsúlyos. Ezek nem specifikus tünetek. ezért gyakran félreértik. Az állapot következményeként bekövetkező törések már a súlyosan csökkent csontsűrűség esetén jelentkeznek. Ennek megfelelően csontritkulás esetében is a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt.

Dr. Váczi Gábor Orthopéd Sebész a csontritkulás tüneteiről:

Mi okozza a csontritkulást?

Hetente 7x Válaszd az egészséges kávét!

A sport hatása a csontritkulásra:


Tehát komplex mozgásprogramra van szükség, amely tartalmaz állóképességi elemeket (úszás, kerékpározás, zenés torna, stb.) és erősítő gyakorlatokat is. Mindezeken belül azokat a sportágakat kell preferálni, amelyek nem fejtenek ki nagy húzó, csavaró-erőt a csontokra. Ilyen például a gyaloglás, nordic walking, evezés, kerékpározás, sífutás, stb. Az úszás nem hat a csontokra, mégis nélkülözhetetlen szerepet kap a csonttörések megakadályozásában. Ugyanis úszás közben szinte mindegyik izmot megmozgatunk, javul a mozgáskoordináció és az egyensúly-érzékelés. Mindez által csökken a szerencsétlen mozdulatok következtében kialakuló esések száma, ezzel együtt a csonttörések kialakulása.

Mit tehetünk még csontritkulás esetén?

A csontritkulás a tudomány mai állása szerint nem gyógyítható, ezért folyamatos kezelést igényel:

Megfelelő tápanyagbevitel szükséges

Ha tetszett a poszt vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!

Exit mobile version