Őszi gyógynövények hatásai, csipkebogyó, bodza, galagonya, madárberkenye, kökény minden betegségre!
A természetben gyógyító növények tárháza folytatódik az ősz beköszöntével. Az őszi kirándulások alkalmával érdemes gyűjtögetni ezekből a gyógynövényekből, vigyük haza egészségünkre válhat minden darabjuk! Lássuk csak mik az őszi gyógynövények hatásai?
Csipkebogyó (a vadrózsa termése)csipkebogyo
Csipkebogyó hatása a szervezetre:
C-vitaminban rendkívül gazdag, de A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin is található benne. Erősíti a vérereket, a kötőszövetet, a csontok szilárdságát. Ellenállóbbá válik tőle a szervezet, erősödik az immunrendszer.
Immunerősítő, roboráló hatású, használhatjuk náthás és lázas megbetegedések, legyengült állapotok kiegészítő kezelésére. Jót tesz bélhurut, hörghurut esetén, javítja az emésztést, vízhajtó, vese – és hólyagbántalmakat is gyógyít, serkenti a mellékvesék és a máj működését, és idegnyugtató is.
Kevés mézzel fogyasztva, a vesének segít a fehérjék lebontásában. Lehetőleg még narancssárgán szedjük le, ekkor van benne a legtöbb vitamin. A jól ismert tea mellett készülhet belőle hecsedlilekvár, mártás és szörp is.
Csipkebogyó lekvár készítése tartósítószer nélkül, minimális cukor felhasználásával
Csipkebogyó tea receptek a megfázásos időszakra
Kökény
A kökény hatása a szervezetre:
A kökény a szilva rokona, kinézetét illetően talán az áfonyára hasonlít leginkább. Akkor szokás szedni, mikor megcsípte a dér, ekkor édesebb. Bélhurut ellen hatásos, a virágja hashajtó hatású, de a terméséből főzött kökénylekvár hasfogó hatású. Enyhe vérnyomáscsökkentőként is ismert.
Aki fogyókúrázik, nagy hasznát veheti a kökénynek, mivel a kökény húsa zsírcsökkentő hatással bír, szabályozza az anyagcserét.
Oprah, Dr. Alan J. Morgan és csapata felfedezte a legolcsóbb megoldást a karcsú, zsírmentes test elérésére – egy módszer, amely végigsöpört Hollywoodon!
Vadételek ízesítőjeként gyakran használják, de híres a belőle készült gin is. Szörpje szintén fogyasztható.
Közönséges boróka gyógynövények hatásai
Közönséges boróka hatása:
Vértisztító, izzasztó, élénkítő, emésztésjavító és méregtelenítő hatású. Fokozza a máj és az epe működését, vizelet hajtó, ezért akinek vesepanaszai vannak, óvatosan bánjon vele. Javítja az étvágyat, fertőtleníti a légzőszerveket és a húgyutakat. Használják fűszerként is frissen vagy szárítva, egészben vagy őrölve. Különösen vadhúsok, mártások, pácok ízesítésére alkalmas. Kellemes illata miatt a húspácok és füstölőszerek egyik legjobb alkotórésze. Keverékekben reuma ellen használatos. Készítenek belőle lekvárt és híres párlatokat is, ilyen a borovicska és a gin.
A bodza termése – bodza bogyó
A bodza hatása a szervezetre:
Bár a bodzának gyakrabban használjuk a virágját (Bodzaszörp recept), termése, bogyója is jótékony hatású. A bodzának két fajtája van, a fekete bodza, és a gyalog bodza, vagy más néven földi bodza, ami enyhén mérgező, ezek a bogyók fogyasztása hányást, hasmenést, látászavarokat okozhat. (Mérgező hatását nem olyan rég fedezték fel)
Az ehető bodza, azaz a fekete bodza akár 3 – 10 m magasra megnövő bokor, vagy fa, bár a fa méretet csak a legjobb termőhelyeken éri el. Az ágai lefelé hajlók, széttörve a belsejük szivacsos. A virágok szétosztva az egész bokron megtalálhatók, a termések lefelé csüngők. A növény virága és termése ehető, a többi része ennek is mérgező.
A bodzabogyó sok C- és A-vitamint tartalmaz, nagyon jó izzasztó, nátha ellen és vesepanaszokra is bevethető. A bodza teája enyhe hashajtó, és vizelethajtó hatású. A bodza (bogyó) nedve zsábának és köszvénynek is gyógyszere, továbbá fájdalomcsillapító és nyugtatóhatású. Görcsös, migrénszerű fejfájás, isiász és reuma esetén különösen ajánlott. Nyersen fogyasztva a bogyók hashajtóként használhatók. Megfőzve viszont már nem. A gyümölcsből készült befőtt és dzsem gyomor-, vese-, hólyagöblítő, tüdőbajosoknál kitűnő tüdőtisztító. A fekete, érett bogyókból izzasztó hatású gyógybor készíthető.
Almával keverve lekvár, de akár bodzapálinka is készülhet belőle.
Mikor lehet begyüjteni a bodzabogyókat? Szeptember második felében lekvár- és dzsembefőzési minőségű bodzabogyót szedhetünk. Az október első felében szedett bogyókat szárításra lehet gyűjteni.
A galagonya gyógynövények hatásai
A galagonya hatása a szervezetre:
A galagonya termésből készült lekvárt szívlekvárnak is mondják: segíti a szívműködést és csökkenti a vérnyomást. Szinte kizárólag teának főzve fogyasztjuk, ez szabályozza a szívritmust, hatásos érelmeszesedés ellen, rugalmasan tartja a szív és az erek izmait. A galagonya kémiai vegyületei különösen hatékonyak a koszorúerek kitágításában, állítja Phyllis Balch táplálkozási szakértő.
A galagonya használata:
Két teáskanálnyi szárított galagonyát 2 percig 2 dl vízben kell főzni, így oldódnak ki értékes hatóanyagai.
Madárberkenye
A Madárberkenye hatása a szervezetre:
A Madárberkenye növénynek nem csak a termését, de a levelét is felhasználhatjuk, fekete tea pótlására is alkalmas. A terméséből készült tea vese- és húgyúti problémák kezelésében hasznos, vesekőképződés ellen és a húgyutak fertőtlenítésére alkalmas. Általában a dércsípte bogyókat szedik le, főznek belőle lekvárt, zselét, mártást húsok mellé, de édes süteményekbe is beletehető.
A gyógynövények hatásai sérülhetnek főzés, vagy sütés közben, a magas hőmérséklet roncsolja vitaminokat.
A gyógynövények hatásai mellett a spirulina alga hatása is figyelemremáltó.
Forrás: egeszsegtukor.hu
Facebook oldalunk
Ha tetszett az őszi gyógynövények poszt, vagy szereted a hasonló témákat, csatlakozz hozzánk a Facebookon!